Jak przechowywać protezy? Jak o nie dbać?

Zaleca się aby wszystkie ruchome (wyjmowane) usupełnienia wyjmować na noc z jamy ustnej. Po dokładnym wyczyszczeniu protezy – najlepiej szczotką z mydłem lub pastą, należy umiescić ją w suchym, zamykanym pudełku. Dzieki temu nie wpadnie ona w niepowołane ręce, nie utknie podczas snu w tchawicy, nikt jej przypadkowo nie wyrzuci (zdarza się to często gdy protezy są np. odkladane na szafkę zawinięte w chusteczke).Nie należy przechowywać protez w szklance z wodą. Nie należy pozostawiać na noc protezy zanurzonej w popularnych srodkach do czyszczenia protez, gdyż zbyt długie działanie tych preparatów wpływa na pogorszenie wyglądu protezy, może ją trwale odbarwić lub znacznie osłabić materiał z którego jest wykonana.

Co zrobić gdy proteza pęka lub jest złamana?

Należy jak najszybciej przekazać ją do naprawy. Użytkowanie uszkodzonej protezy może być niebezpieczne, może spowodować uszkodzenia w jamie ustnej, może także trwale ją odkształcić, co uniemożliwi jest szybkie i właściwe naprawienie. Nie wolno samemu sklejać połamanych części klejami technicznymi! Substancje te są toksyczne i sprawiają że naprawa takiej protezy jest bardziej skomplikowana.

Kiedy należy wymienić protezę na nową?

W wyniku naturalnego procesu zaniku wyrostka zębodołowego, wszystkie protezy z czasem przestają pasować do dziąseł. Gdy zauważymy że coraz czesciej pod protezę podchodzi jedzenie, lub nie trzyma się ona tak jak dawniej, zaczyna pękać – jest to przesłanka do tego aby pomysleć o nowej. Nie ma żadnych konkretnych ram czasowych jak długo można użytkować jedną protezę. Jest to sprawa bardzo indywidualna.

Co zrobić gdy nowa proteza nie trzyma się dziąseł?

Niestety zdarza się że z powodu dużego zaniku wyrostków (dziąseł) proteza nie ma się czego trzymać, nie przysysa się do podłoża. W tej sytuacji pomocny może okazać się klej do protez. Na rynku wystepuje on w wielu wariantach w kremie, w proszku lub formie podkładek. Rozwiązania często rozwiązują ten problem. Nalezy pamietać aby używać klejów do protez zgodnie z instrukcją oraz dokładnie czyścić protezę i jamę ustną.